GravityView 2.13.2 - en to fr_CA translation catalogue (701 entries)

en: Could not activate the %s Extension; GravityView is not active.
fr_CA: Impossible d'activer l'extension %s; GravityView n'est pas activé.

en: The %s Extension requires GravityView Version %s or newer.
fr_CA: L'extension %s nécessite la version %s de GravityView ou ultérieure.

en: The %s Extension requires PHP Version %s or newer. Please ask your host to upgrade your server's PHP.
fr_CA: L'extension %s nécessite la version PHP %s ou ultérieure. Veuillez demander à votre hébergeur de mettre à niveau le PHP de votre serveur.

en: License Details:
fr_CA: Détails de la licence :

en: Renew on: %s
fr_CA: Renouveler sur : %s

en: Access your GravityView account
fr_CA: Accédez à votre compte GravityView

en: This development site does not count toward license activation limits
fr_CA: Ce site de développement ne compte pas pour les limites d'activation de licence

en: License level: %s
fr_CA: Niveau de licence : %s

en: Activations: %d of %s sites
fr_CA: Activations : %d de %s sites

en: Upgrades available:
fr_CA: Améliorations disponibles :

en: Get access to Extensions
fr_CA: Accéder aux Extensions

en: Get access to Entry Importer and other Premium plugins
fr_CA: Accédez à l'Importateur d'Entrée et aux plugins premium

en: Status
fr_CA: Etat

en: There was an error processing the request.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors du traitement de la requête.

en: Could not deactivate the license. The license key you attempted to deactivate may not be active or valid.
fr_CA: Impossible de désactiver la licence. La clé de licence que vous avez tenté de désactiver peut ne pas être active ou valide.

en: The license key is valid, but it has not been activated for this site.
fr_CA: La clé de licence est valide mais elle n'a pas été activée pour ce site.

en: Invalid: this license has reached its activation limit.
fr_CA: Non valide : cette licence a atteint sa limite d'activation.

en: You can manage license activations %son your GravityView account page%s.
fr_CA: Vous pouvez gérer les activations de licence %s sur la page%s de votre compte GravityView.

en: The license has been deactivated.
fr_CA: La licence a été désactivée.

en: The license key is valid and active.
fr_CA: La clé de licence est valide et active.

en: The license key entered is invalid.
fr_CA: La clé de licence entrée n'est pas valide.

en: This license key has been revoked.
fr_CA: La clé de licence a été révoquée.

en: This license key has expired. %sRenew your license on the GravityView website%s to receive updates and support.
fr_CA: Cette clé de licence a expiré. %sRenouvelez votre licence sur le site de GravityView%s pour recevoir des mises à jour et de l'aide.

en: You don't have the ability to edit plugin settings.
fr_CA: Vous n'avez pas la possibilité de modifier les paramètres de plugin.

en: Verifying license&hellip;
fr_CA: Vérifier la licence&hellip;

en: Activate License
fr_CA: Activer la licence

en: Deactivate License
fr_CA: Désactiver la licence

en: Verify License
fr_CA: Vérifier la licence

en: Deactivating license&hellip;
fr_CA: Désactiver la licence&hellip;

en: Check License
fr_CA: Vérifier la licence

en: You are not allowed to view this content.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à voir ce contenu.

en: Embed Entry %d
fr_CA: Intégrer l'entrée %d

en: This entry will be displayed as it is configured in View %d
fr_CA: Cette entrée sera affichée telle qu'elle est configurée dans View %d

en: This will look better when it is embedded.
fr_CA: Cela est mieux quand c'est intégré.

en: Styles don't get loaded when being previewed, so the content below will look strange. Don't be concerned!
fr_CA: Les styles ne sont pas chargés lors de leur prévisualisation, donc le contenu ci-dessous semblera étrange. Ne vous inquiétez pas !

en: Disapproved the Entry for GravityView
fr_CA: Désapprouver l'entrée pour GravityView

en: Approved the Entry for GravityView
fr_CA: Approuver l'entrée pour GravityView

en: Show only approved entries
fr_CA: Afficher seulement les entrées approuvées

en: You can only see this message because you are able to edit this View.
fr_CA: Vous pouvez seulement voir ce message car vous pouvez modifier cette Vue.

en: Edit Entry
fr_CA: Modifier l'entrée

en: Single Entry
fr_CA: Entrée unique

en: Multiple Entries
fr_CA: Entrées multiples

en: Add fields to %s
fr_CA: Ajouter des champs vers %s

en: Update Settings
fr_CA: Paramètres des mises à jour

en: GravityView Settings
fr_CA: Paramètres de GravityView

en: Settings
fr_CA: Paramètres

en: If you delete then re-install GravityView, it will be like installing GravityView for the first time.
fr_CA: Si vous désinstallez puis réinstallez GravityView, cela sera comme si vous aviez installé GravityView pour la première fois.

en: Delete all Views, GravityView entry approval status, GravityView-generated entry notes (including approval and entry creator changes), and GravityView plugin settings.
fr_CA: Supprimer toutes les Vues, l'état d'autorisation d'entrée GravitiyView, les notes d'entrée générées par GravityView (autorisation et modifications du créateur d'entrée incluses), et les paramètres de plugin GravityView.

en: I am going to continue using GravityView
fr_CA: Je vais continuer d'utiliser GravityView

en: I no longer need GravityView
fr_CA: Je n'ai plus besoin de GravityView

en: The plugin doesn't work
fr_CA: Le plugin ne fonctionne pas

en: I found a better plugin
fr_CA: J'ai trouvé un meilleur plugin

en: What plugin you are using, and why?
fr_CA: Quel plugin utilisez-vous et pourquoi ?

en: Other
fr_CA: Autre

en: There was an error sharing your feedback. Sorry! Please email us at support@gravityview.co
fr_CA: Une erreur s'est produite en partageant votre avis. Désolé ! Veuillez nous envoyer un email à support@gravityview.co

en: Why did you uninstall GravityView?
fr_CA: Pourquoi avez-vous désinstallé GravityView ?

en: Comments
fr_CA: Commentaires

en: Please share your thoughts about GravityView
fr_CA: Veuillez partager votre avis sur GravityView

en: How likely are you to recommend GravityView?
fr_CA: Quelle est la probabilité que vous recommandiez GravityView?

en: Please follow up with me about my feedback
fr_CA: Veuillez me suivre en ce qui concerne mon avis

en: Send Us Your Feedback
fr_CA: Dites-nous ce que vous en pensez

en: Thank you for using GravityView!
fr_CA: Merci d'avoir utilisé GravityView !

en: Your feedback helps us improve GravityView. If you have any questions or comments, email us: support@gravityview.co
fr_CA: Votre avis nous aide à améliorer GravityView. Si vous avez une question ou un commentaire, envoyez-nous un email à : support@gravityview.co

en: Your GravityView license %s. This means you&rsquo;re missing out on updates and support! %sActivate your license%s or %sget a license here%s.
fr_CA: Votre licence de GravityView %s. Ce signifie que vous ratez les mises à jour et l'assistance ! %sActivez votre licence%s ou %sobtenez en une ici%s.

en: Inactive License
fr_CA: Licence non active

en: Expired License
fr_CA: Licence expirée

en: Invalid License
fr_CA: Licence non valide

en: is invalid
fr_CA: n'est pas valide

en: is inactive
fr_CA: n'est pas active

en: Activate your license key below.
fr_CA: Activez votre clé de licence ci-dessous.

en: has not been activated
fr_CA: n'a pas été activée

en: Required
fr_CA: Requise

en: Support Email
fr_CA: Email d'assistance

en: In order to provide responses to your support requests, please provide your email address.
fr_CA: Afin que nous puissions répondre à vos demandes d'aide, veuillez fournir votre adresse email.

en: Show Support Port?
fr_CA: Montrer le Support Port ?

en: The Support Port provides quick access to how-to articles and tutorials. For administrators, it also makes it easy to contact support.
fr_CA: Le Support Port fournit un accès rapide aux articles et tutoriaux. Pour les administrateurs, il permet de facilement contacter l'assistance.

en: The Support Port looks like this.
fr_CA: Le Support Port ressemble à cela.

en: Show the Support Port on GravityView pages?
fr_CA: Montrer le Support Port dans les pages GravityView ?

en: No-Conflict Mode
fr_CA: Mode sans échec

en: Set this to ON to prevent extraneous scripts and styles from being printed on GravityView admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
fr_CA: Choisissez l'option ON pour empêcher des scripts et feuilles de style externes d'être utilisés sur les pages d'administration de GravityView, ce qui réduit les conflits avec d'autres extensions et thèmes.

en: If your Edit View tabs are ugly, enable this setting.
fr_CA: Si vos onglets de Modification de Vue sont laids, activez ce paramètre.

en: Become a Beta Tester
fr_CA: Devenez un testeur bêta

en: Show me beta versions if they are available.
fr_CA: Montrez-moi les versions bêta si elles sont disponibles.

en: You will have early access to the latest GravityView features and improvements. There may be bugs! If you encounter an issue, help make GravityView better by reporting it!
fr_CA: Vous aurez un accès anticipé aux dernières fonctionnalités et améliorations de GravityView. Il peut y avoir des bugs! Si vous rencontrez un problème, aidez à améliorer GravityView en le signalant!

en: License Key
fr_CA: Clé de licence

en: Enter the license key that was sent to you on purchase. This enables plugin updates &amp; support.
fr_CA: Entrez la clé de licence qui vous a été envoyé lors de votre achat. Elle permet les mises à jour des plugin et de l'assistance.

en: You are running GravityView version %s
fr_CA: Vous avez la version %s de GravityView

en: The license key you entered has been saved, but not activated. Please activate the license.
fr_CA: La clé de licence que vous avez entré a été sauvegardée mais pas activée. Veuillez activer votre licence.

en: View ID
fr_CA: Voir l'ID

en: Number of entries per page
fr_CA: Nombre d'entrées par page

en: Offset entries starting from
fr_CA: Décaler les entrées à partir de

en: Enable lightbox for images
fr_CA: Activer la lightbox pour les images

en: No entries match your request.
fr_CA: Aucune entrée ne correspond à votre recherche.

en: This search returned no results.
fr_CA: Cette recherche n'a trouvé aucun résultat.

en: Show all entries to administrators
fr_CA: Montrer toutes les entrées aux administrateurs

en: Administrators will be able to see entries with any approval status.
fr_CA: Les administrateurs pourront voir les entrées avec n'importe quelle autorisation.

en: Logged-out visitors and non-administrators will only see approved entries, while administrators will see entries with all statuses. This makes it easier for administrators to moderate entries from a View.
fr_CA: Les visiteurs déconnectés et les non-administrateurs verront seulement les entrées approuvées, alors que les administrateurs verront les entrées avec tous les états. Cela permet aux administrateurs de facilement modérer les entrées depuis une Vue.

en: Hide View data until search is performed
fr_CA: Cacher les données Vue jusqu'à ce que la recherche soit effectuée

en: When enabled it will only show any View entries after a search is performed.
fr_CA: Quand il est activé, il montrera seulement les entrées Vue après que la recherche ait été effectuée.

en: Hide empty fields
fr_CA: Cacher les champs vides

en: Allow User Edit
fr_CA: Autoriser la modification utilisateur

en: Allow logged-in users to edit entries they created.
fr_CA: Autoriser les utilisateurs connectés à modifier les entrées qu'ils ont créé.

en: Display "Edit Entry" fields to non-administrator users if they created the entry. Edit Entry fields will always be displayed to site administrators.
fr_CA: Afficher les champs "Modifier l'entrée" aux utilisateurs non administrateurs s'ils ont créé eux-même l'entrée. La modification des champs d'entrées sera toujours affichée aux administrateurs du site.

en: Allow User Delete
fr_CA: Autoriser la suppression d'un utilisateur

en: Allow logged-in users to delete entries they created.
fr_CA: Autoriser les utilisateurs connectés à supprimer les entrées qu'ils ont créé.

en: Display "Delete Entry" fields to non-administrator users if they created the entry. Delete Entry fields will always be displayed to site administrators.
fr_CA: Afficher les champs "Supprimer l'entrée" aux utilisateurs non administrateurs s'ils ont eux même créé l'entrée. Les champs de suppression d'entrées seront toujours affichés pour les administrateurs du site.

en: Sort by field
fr_CA: Trier par champ

en: Default
fr_CA: Défaut

en: Date Created
fr_CA: Date créée

en: Sort direction
fr_CA: Trier la direction

en: ASC
fr_CA: Asc

en: DESC
fr_CA: Desc

en: Random
fr_CA: Aléatoire

en: Enable sorting by column
fr_CA: Activer le tri par colonne

en: Column Sorting
fr_CA: Tri des colonnes

en: Filter by Start Date
fr_CA: Filtrer par Date de commencement

en: Show entries submitted after this date. Supports relative dates, such as "-1 week" or "-1 month".
fr_CA: Montrer les entrées soumises après cette date. Supporte les dates relatives telles que "-1 semaine" ou "-1 mois".

en: Filter by End Date
fr_CA: Filtrer par Date de fin

en: Show entries submitted before this date. Supports relative dates, such as "now" or "-3 days".
fr_CA: Montrer les entrées soumises avant cette date. Supporte les dates relatives telles que "maintenant" ou "-3 jours".

en: CSS Class
fr_CA: Classe CSS

en: CSS class to add to the wrapping HTML container.
fr_CA: Classe CSS à ajouter au conteneur HTML.

en: Search Value
fr_CA: Valeur de recherche

en: Define a default search value for the View
fr_CA: Définir une valeur de recherche par défaut pour la Vue

en: Search Field
fr_CA: Champ de recherche

en: If Search Value is set, you can define a specific field to search in. Otherwise, all fields will be searched.
fr_CA: Si la valeur de recherche est configurée, vous pouvez définir un champ de recherche spécifique. Sinon, tous les champs seront cherchés.

en: Single Entry Title
fr_CA: Titre d'entrée unique

en: When viewing a single entry, change the title of the page to this setting. Otherwise, the title will not change between the Multiple Entries and Single Entry views.
fr_CA: Lorsque vous voyez une seule entrée, changez le titre de la page avec ce paramètre. Sinon, le titre ne changera pas entre les vues des entrées multiples et les vues des entrées simples.

en: Back Link Label
fr_CA: Retour à l'étiquette du lien

en: The text of the link that returns to the multiple entries view.
fr_CA: Le texte du lien qui redirige vers la Vue des entrées multiples.

en: &larr; Go back
fr_CA: &larr; Retour en arrière

en: Next
fr_CA: Suivant

en: Delete Link Text
fr_CA: Supprimer le texte du lien

en: Delete
fr_CA: Supprimer

en: Prevent Direct Access
fr_CA: Empêcher l'accès direct

en: Only allow access to this View when embedded using the shortcode.
fr_CA: Autoriser seulement l'accès à cette Vue lorsqu'elle est incorporée à l'aide du shortcode.

en: Parent View:
fr_CA: Vue parente :

en: All Views
fr_CA: Toutes les vues

en: Add New View
fr_CA: Ajouter une nouvelle Vue

en: New View
fr_CA: Nouvelle Vue

en: Edit View
fr_CA: Modifier la Vue

en: Update View
fr_CA: Actualiser la Vue

en: Search Views
fr_CA: Rechercher les Vues

en: No Views found in Trash
fr_CA: Aucune Vue trouvée dans la corbeille

en: Filter Views list
fr_CA: Filtrer la liste des Vues

en: Views list navigation
fr_CA: Navigation dans la liste des Vues

en: Views list
fr_CA: Liste des Vues

en: See Views
fr_CA: Voir les Vues

en: View Attributes
fr_CA: Voir les Atouts

en: view
fr_CA: vue

en: Create views based on a Gravity Forms form
fr_CA: Créer des Vues issues d'un formulaire Gravity Forms

en: Data Source
fr_CA: Source des données

en: Custom CSS Class:
fr_CA: Classe CSS personnalisée :

en: This class will be added to the widget container
fr_CA: Cette classe sera ajoutée au conteneur du widget

en: Top
fr_CA: Haut

en: Left
fr_CA: Gauche

en: Right
fr_CA: Droit

en: No Views found.
fr_CA: Aucune Vue trouvée.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
fr_CA: Une nouvelle version de %1$s est disponible. %2$sVoir les détails de la version %3$s%4$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
fr_CA: Une nouvelle version de %1$s est disponible. %2$sVoir les détails de la version %3$s%4$s ou %5$mettre à jour maintenant%6$s.

en: You do not have permission to install plugin updates
fr_CA: Vous n'avez pas la permission pour installer les mises à jour de plugin

en: Error
fr_CA: Erreur

en: GravityView requires PHP Version %s or newer. You're using Version %s. Please ask your host to upgrade your server's PHP.
fr_CA: GravityView nécessite la version PHP %s ou ultérieure. Vous utilisez la version %s. Veuillez demander à votre hébergeur de mettre à niveau le PHP de votre serveur.

en: %sGravityView requires PHP Version %s or newer.%s 
    
    You're using Version %s. Please ask your host to upgrade your server's PHP.
fr_CA: %sGravityView nécessite la version PHP %s ou ultérieure.%s
    
    
    Vous utilisez la version %s. Veuillez demander à votre hébergeur de mettre à niveau le PHP de votre serveur.

en: Admin Label: %s
fr_CA: Etiquette administrateur : %s

en: Type: %s
fr_CA: Type : %s

en: Field ID: %s
fr_CA: ID du champ : %s

en: Configure %s Settings
fr_CA: Configurer %s paramètres

en: Remove %s
fr_CA: Supprimer %s

en: This field links to the Single Entry
fr_CA: Ce champ est lié à l'unique entrée

en: GravityView Support
fr_CA: Assistance GravityView

en: Search GravityView Docs
fr_CA: Rechercher des documents GravityView

en: Your search timed out. Please double-check your internet connection and try again.
fr_CA: Votre recherche a expiré. Veuillez vérifier votre connexion internet et réessayez.

en: Contact Support
fr_CA: Contacter l'assistance

en: Attach a screenshot or file
fr_CA: Joindre une capture écran ou un ficher

en: The maximum file size is 10 MB
fr_CA: La taille de fichier maximale est de 10 Mb

en: Your Name
fr_CA: Votre nom

en: Please enter your name
fr_CA: Veuillez entrer votre nom

en: Email address
fr_CA: Adresse email

en: Please enter a valid email address
fr_CA: Veuillez entrer une adresse email valide

en: Subject
fr_CA: Objet

en: How can we help you?
fr_CA: Comment pouvons-nous vous aider ?

en: Message sent!
fr_CA: Message envoyé !

en: Thanks for reaching out! Someone from the GravityView team will get back to you soon.
fr_CA: Merci de nous avoir contacté ! Un membre de l'équipe GravityView vous contactera bientôt.

note: translators: "Support Port" can be translated as "Support Portal" or "Support Window"
en: GravityView Support Port
fr_CA: Support Port de GravityView

en: Show GravityView Support Port when on a GravityView-related page
fr_CA: Montrer le Support Port de GravityView lorsque vous êtes sur une page liée à GravityView

en: Show Label
fr_CA: Montrer l'étiquette

en: Custom Label:
fr_CA: Etiquette personnalisée :

en: This class will be added to the field container
fr_CA: Cette classe sera ajoutée au champ

en: Make visible only to logged-in users?
fr_CA: Rendre visible seulement aux utilisateurs connectés ?

en: Make visible for:
fr_CA: Rendre visible pour :

en: Percent Width
fr_CA: Pourcentage de la largeur

en: Leave blank for column width to be based on the field content.
fr_CA: Laisse un blanc pour la largeur de la colonne qui sera basée sur le contenu du champ.

en: Any Logged-In User
fr_CA: N'importe quel utilisateur connecté

en: Author Or Higher
fr_CA: Auteur ou supérieur

en: Can View Gravity Forms Entries
fr_CA: Peut voir les entrées de Gravity Forms

en: Editor Or Higher
fr_CA: Editeur ou supérieur

en: Can Edit Gravity Forms Entries
fr_CA: Peut modifier les entrées de Gravity Forms

en: Administrator
fr_CA: Administrateur

en: Multisite Super Admin
fr_CA: Super administrateur multisite

en: Edit this entry
fr_CA: Modifier cette entrée

en: Edit
fr_CA: Modifier

en: Choose a View Type
fr_CA: Choisir un type de Vue

en: View Settings
fr_CA: Voir les paramètres

en: Delete Entry
fr_CA: Supprimer l'entrée

en: Filter &amp; Sort
fr_CA: Filtrer &amp; Trier

en: Where would you like the data to come from for this View?
fr_CA: D'où voudriez-vous extraire les données pour cette Vue ?

en: Use a Form Preset
fr_CA: Utiliser un formulaire prédéfini

en: or use an existing form
fr_CA: ou utiliser un formulaire existant

en: list of forms
fr_CA: liste des formulaires

en: Switch View
fr_CA: Changer de Vue

en: Switch View Type
fr_CA: Changer le type de Vue

en: Changing the form will reset your field configuration. Changes will be permanent once you save the View.
fr_CA: Changer de formulaire remettra à zéro votre configuration du champ. Les modifications seront permanentes une fois que vous sauvegardez la Vue.

en: Changing the View Type will reset your field configuration. Changes will be permanent once you save the View.
fr_CA: Changer le type de Vue remettra à zéro votre configuration du champ. Les modifications seront permanentes une fois que vous sauvegardez la Vue.

en: GravityView requires Javascript to be enabled.
fr_CA: GravityView nécessite Javascript pour être activé.

en: Buy Now
fr_CA: Acheter maintenant

en: Select
fr_CA: Sélectionner

en: View a live demo of this preset
fr_CA: Voir une démonstration en direct de ce préréglage

en: Embed Shortcode
fr_CA: Intégrer du Shortcode

en: Add this shortcode to a post or page to embed this view.
fr_CA: Ajouter ce Shortcode à une publication ou à une page afin d'intégrer cette vue.

en: These widgets will be shown above entries.
fr_CA: Ces widgets seront affichés au-dessus des entrées.

en: Entries Fields
fr_CA: Champs des entrées

en: These fields will be shown for each entry.
fr_CA: Ces champs seront affichés pour chaque entrée.

en: These widgets will be shown below entries.
fr_CA: Ces widgets seront affichés sous les entrées.

en: Close
fr_CA: Fermer

en: Fields shown when editing an entry.
fr_CA: Champs montrés lors de la modification d'une entrée.

en: If not configured, all form fields will be displayed.
fr_CA: S'ils ne sont pas configurés, tous les champs de formulaire seront affichés.

en: Insert View
fr_CA: Insérer une Vue

en: Add View
fr_CA: Ajouter une Vue

en: Embed a View
fr_CA: Intégrer une Vue

en: Use this form to embed a View into this %s. %sLearn more about using shortcodes.%s
fr_CA: Utiliser ce formulaire pour intégrer une Vue à l'intérieur de ce %s. %sEn apprendre davantage sur l'utilisation des shortcodes. %s

en: Select a View
fr_CA: Sélectionner une Vue

en: &mdash; Select a View to Insert &mdash;
fr_CA: &mdash; Sélectionner une Vue pour insérer &mdash;

en: (no title)
fr_CA: (pas de titre)

en: Cancel
fr_CA: Annuler

en: Loading&hellip;
fr_CA: Chargement&hellip;

en: Please select a View
fr_CA: Veuillez sélectionner une Vue

en: GravityView Fields
fr_CA: Champs GravityView

en: Allow administrators to approve or reject entries and users to opt-in or opt-out of their entries being displayed.
fr_CA: Permet aux administrateurs d'approuver ou de rejeter les entrées et aux utilisateurs de participer ou de retirer leurs entrées affichées.

en: Approve/Reject
fr_CA: Approuver/Rejeter

en: User Opt-In
fr_CA: Participation de l'utilisateur

en: Approved? (Admin-only)
fr_CA: Approuvé ? (Administrateur seulement)

en: Approved?
fr_CA: Approuvé ?

en: Show Entry on Website
fr_CA: Montrer l'entrée sur le site

en: Opt-In
fr_CA: Participer

en: Yes, display my entry on the website
fr_CA: Oui, afficher mon entrée sur le site

en: Show entry in directory view?
fr_CA: Afficher l'entrée dans la vue de l'annuaire ?

en: All forms
fr_CA: Tous les formulaires

en: Create a View
fr_CA: Créer une Vue

en: Create a View using this form as a data source
fr_CA: Créer une Vue en utilisant ce formulaire en tant que source de données

en: No Title (View #%d)
fr_CA: Aucun titre (Vue #%d)

en: Connected Views
fr_CA: Vues connectées

en: GravityView Views using this form as a data source
fr_CA: Les Vues GravityView utilisent ce formulaire en tant que source de données

en: CSS Merge Tags
fr_CA: Tags de fusion CSS

en: Developers: The CSS classes will be sanitized using the %ssanitize_title_with_dashes()%s function.
fr_CA: Développeurs : Les classes CSS seront aseptisées en utilisant la fonction %ssanitize_title_with_dashes()%s .

en: Not connected.
fr_CA: Non connecté.

en: The connected form can not be found; it may no longer exist.
fr_CA: Le formulaire connecté ne peut pas être trouvé; il se peut qu'il n'existe plus.

en: Edit Form
fr_CA: Modifier un formulaire

en: Entries
fr_CA: Entrées

en: Edit settings for this form
fr_CA: Modifier les paramètres pour ce formulaire

en: Preview Form
fr_CA: Aperçu du formulaire

en: Preview this form
fr_CA: Prévisualiser ce formulaire

en: Add Widget
fr_CA: Ajouter un Widget

en: Add Field
fr_CA: Ajouter un Champ

en: Search Bar
fr_CA: Barre de recherche

en: Show Pagination Info
fr_CA: Afficher les informations de pagination

en: Page Links
fr_CA: Liens de la page

en: This View is configured using the %s View type, which is disabled.
fr_CA: Cette Vue est configurée en utilisant le type de Vue %s qui est désactivée.

en: The data is not lost; re-activate the associated plugin and the configuration will re-appear.
fr_CA: Les données ne sont pas perdues, réactivez le plugin associé et la configuration réapparaîtra.

en: Enter View name here
fr_CA: Entrer ici le nom de la Vue

en: Add Search Field
fr_CA: Ajouter un champ de recherche

en: Continue
fr_CA: Continuer

en: Ok
fr_CA: OK

en: Error while creating the View for you. Check the settings or contact GravityView support.
fr_CA: Erreur lors de la création de la Vue. Vérifiez les paramètres ou bien contactez l'assistance de GravityView.

en: There was an error loading dynamic content.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors du chargement du contenu dynamique.

en: Error while adding the field. Please try again or contact GravityView support.
fr_CA: Erreur lors de l'ajout du champ. Veuillez réessayer ou contactez l'assistance de GravityView.

en: GravityView: Getting Started
fr_CA: GravityView : Commencer

en: Getting Started
fr_CA: Bien commencer

en: Changelog
fr_CA: Journal des modifications

en: Credits
fr_CA: Crédits

en: Welcome to GravityView %s
fr_CA: Bienvenue sur GravityView %s

en: Thank you for installing GravityView. Beautifully display your Gravity Forms entries.
fr_CA: Merci d'avoir installé GravityView. Afficher avec style vos entrées de GravityForms.

en: List of Changes
fr_CA: Liste des changements

en: What&rsquo;s New
fr_CA: Quoi de neuf

en: View change history
fr_CA: Afficher l’historique des modifications

en: GravityView is brought to you by:
fr_CA: GravityView vous est proposé par:

en: Contributors
fr_CA: Contributeurs

en: Want to contribute?
fr_CA: Voulez-vous contribuer ?

en: If you want to contribute to the code, %syou can on Github%s. If your contributions are accepted, you will be thanked here.
fr_CA: Si vous souhaitez contribuer au code, %svous pouvez le faire sur Github%s. Si vos contributions sont acceptées, vous serrez remercié ici.

en: %sYou don't have any active views. Let&rsquo;s go %screate one%s!%s
    
    If you feel like you're lost in space and need help getting started, check out the %sGetting Started%s page.
fr_CA: %sVous n'avez aucune vue active. Allons en créer une%s!%s
    
    Si vous vous sentez perdu et que vous avez besoin d'aide pour débuter, rendez-vous à la page d'accueil.

en: There are no active Views
fr_CA: Il n'existe aucune Vue active

en: The form connected to this View no longer exists.
fr_CA: Le formulaire associé à cette Vue n'existe plus.

en: Select another form as the data source for this View.
fr_CA: Sélectionner un autre formulaire en tant que source de données pour cette Vue.

en: The connected form is in the trash.
fr_CA: Le formulaire associé se trouve dans la corbeille.

en: Restore the form from the trash
fr_CA: Restaurer le formulaire depuis la corbeille

en: or select another form.
fr_CA: ou sélectionner un autre formulaire.

en: Support
fr_CA: Assistance

en: A new form was created for this View: "%s"
fr_CA: Un nouveau formulaire a été créé pour cette Vue : "%s"

en: %sThere are no entries for the new form, so the View will also be empty.%s To start collecting entries, you can add submissions through %sthe preview form%s and also embed the form on a post or page using this code: %s
    
    					You can %sedit the form%s in Gravity Forms and the updated fields will be available here. Don&rsquo;t forget to %scustomize the form settings%s.
fr_CA: %sIl n'y a pas d'entrées pour ce nouveau formulaire, la Vue sera donc également vide.%s Pour commencer à collecter les entrées, vous pouvez ajouter les propositions à travers %sle formulaire d'aperçu%s mais aussi intégrer le formulaire sur une publication ou une page utilisant ce code : %s
    
    					Vous pouvez %smodifier le formulaire%s dans Gravity Forms et les champs mis à jour seront disponibles ici. N'oubliez pas de %spersonnaliser les paramètres du formulaire%s.

note: translators: %s and %s are HTML tags linking to the View on the website
en: View updated. %sView on website.%s
fr_CA: Vue mise à jour. %sVoir sur le site.%s

en: View deleted.
fr_CA: Vue supprimée.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: View restored to revision from %s
fr_CA: Vue restaurée de la révision du %s

note: translators: %s and %s are HTML tags linking to the View on the website
en: View published. %sView on website.%s
fr_CA: Vue publiée. %sVoir sur le site.%s

note: translators: %s and %s are HTML tags linking to the View on the website
en: View saved. %sView on website.%s
fr_CA: Vue sauvegardée. %sVoir sur le site.%s

en: View submitted.
fr_CA: Vue soumise.

note: translators: Date and time the View is scheduled to be published
en: View scheduled for: %1$s.
fr_CA: Vue prévue pour : %1s.

note: translators: %s and %s are HTML tags linking to the View on the website
en: View draft updated. %sView on website.%s
fr_CA: Voir le brouillon mis à jour. %sVoir sur le site.%s

en: Map It
fr_CA: Placer sur la carte

en: Post ID
fr_CA: ID de la publication

note: translators: %s: relative time from now, used for generic date comparisons. "1 day ago", or "20 seconds ago"
en: %s ago
fr_CA: il y a %s

en: Email hidden; Javascript is required.
fr_CA: Email caché; Javascript est requis.

en: The ID is required.
fr_CA: L'ID est requis.

en: You did not enter a number. The value entered should be a number, representing the ID of the post or page the View is embedded on.
fr_CA: Vous n'avez pas entré un nombre. La valeur entrée devait être un nombre représentant l'ID de la publication ou de la page sur laquelle View est intégré.

en: Learn more&hellip;
fr_CA: En apprendre plus&hellip;

en: There is no post or page with that ID.
fr_CA: Il n'y a pas de publication ou de page avec cette ID.

en: The Post ID entered is not valid. You may have entered a post or page that does not contain the selected View. Make sure the post contains the following shortcode: %s
fr_CA: L'ID de la publication entrée n'est pas valide. Vous avez peut être entré une publication ou une page qui ne contient pas la Vue sélectionnée. Assurez-vous que la publication contienne le shortcode suivant : %s

en: The ID is already a View.
fr_CA: L'ID est déjà une Vue.

en: Warnings
fr_CA: Avertissements

en: Edit Entry %s
fr_CA: Modifier l'entrée %s

en: Edit Form #%d
fr_CA: Modifier le formulaire #%d

en: Clone
fr_CA: Cloner

en: Clone this View
fr_CA: Cloner cette Vue

en: New Draft
fr_CA: Nouveau brouillon

en: Clone View
fr_CA: Cloner la Vue

en: Copy as a new draft View
fr_CA: Copier en tant que nouveau brouillon de Vue

en: No post to duplicate has been supplied!
fr_CA: Aucune publication à dupliquer n'a été fournie !

en: You don't have permission to copy this View.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission de copier cette Vue.

en: Copy creation failed, could not find original View with ID #%d
fr_CA: La création de la copie a échoué, il est impossible de trouver la Vue originale avec l'ID #%d

en: Dismiss
fr_CA: Rejeter

en: %d entries
fr_CA: %d entrées

en: 1 entry
fr_CA: 1 entrée

en: %s approved.
fr_CA: %s approuvé.

en: %s unapproved.
fr_CA: %s non approuvé.

en: %s disapproved.
fr_CA: %s désapprouvé.

en: Success
fr_CA: Succès

en: Changed entry creator from %s to %s
fr_CA: Modifier le créateur de l'entrée de %s vers %s

en: Change Entry Creator:
fr_CA: Modifier le créateur de l'entrée:

en: You are seeing this notice because you are an administrator. Other users of the site will see nothing.
fr_CA: Vous voyez ce message car vous êtes un administrateur. Les autres utilisateurs du site ne verront rien.

en: %sGravityView will soon require PHP Version %s.%s 
    
    You're using Version %s. Please ask your host to upgrade your server's PHP.
fr_CA: %sGravityView nécessitera bientôt la version PHP %s.%s
    
    Vous utilisez la version %s. Veuillez demander à votre hébergeur de mettre à niveau le PHP de votre serveur.

en: %sGravityView requires WordPress %s or newer.%s 
    
    You're using Version %s. Please upgrade your WordPress installation.
fr_CA: %sGravityView nécessite WordPress %s ou ultérieur.%s
    
    Vous utilisez la version %s. Veuillez mettre à niveau votre installation WordPress.

en: %sGravityView requires Gravity Forms to be active. %sActivate Gravity Forms%s to use the GravityView plugin.
fr_CA: %sGravityView requiert l'activation Gravity Forms pour fonctionner correctement. %sActivez Gravity Forms%s pour utiliser le plugin GravityView.

en: Potential Conflict
fr_CA: Conflit potentiel

en: GravityView and Gravity Forms Directory are both active. This may cause problems. If you experience issues, disable the Gravity Forms Directory plugin.
fr_CA: GravityView et Gravity Forms Directory sont tous les deux actifs. Cela peut provoquer des problèmes. Si vous rencontrer des problèmes d'utilisation, désactivez le plugin Gravity Forms Directory.

en: Disapproved
fr_CA: Désapprouvé

en: Disapprove
fr_CA: Désapprouver

en: Entry not approved for directory viewing. Click to approve this entry.
fr_CA: Entrée non approuvée pour l'affichage sur l'annuaire. Cliquer pour approuver cette entrée.

en: Approved
fr_CA: Approuvé

en: Approve
fr_CA: Approuver

en: Entry approved for directory viewing. Click to disapprove this entry.
fr_CA: Entrée approuvée pour l'affichage sur l'annuaire. Cliquer pour désapprouver cette entrée.

en: Unapproved
fr_CA: Non approuvé

en: Reset Approval
fr_CA: Réinitialiser l'autorisation

en: Entry not yet reviewed. Click to approve this entry.
fr_CA: L'entrée n'a pas encore été évaluée. Cliquer pour approuver cette entrée.

en: The request was invalid. Refresh the page and try again.
fr_CA: La demande était invalide. Rafraîchissez la page et réessayez.

en: You do not have permission to edit this entry.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission pour modifier cette entrée.

en: Reset Entry approval for GravityView
fr_CA: Réinitialiser l'autorisation de l'entrée pour GravityView

en: View Details
fr_CA: Détails de la Vue

en: Select a field
fr_CA: Choisissez un champ

en: Allow the following users to delete the entry:
fr_CA: Autoriser les utilisateurs suivants à supprimer l'entrée :

en: A link to delete the entry. Respects the Delete Entry permissions.
fr_CA: Un lien pour supprimer l'entrée. Respecte les permissions pour la suppression d'entrées.

en: The entry does not exist.
fr_CA: L'entrée n'existe pas.

en: Moving the entry to the trash failed.
fr_CA: Le déplacement de l'entrée vers la corbeille a échoué.

en: Are you sure you want to delete this entry? This cannot be undone.
fr_CA: Etes-vous sûr de vouloir supprimer cette entrée ? Il n'est pas possible de revenir en arrière.

en: The link to delete this entry is not valid; it may have expired.
fr_CA: Le lien pour supprimer cette entrée n'est pas valide; il se peut qu'il ait expiré.

en: You do not have permission to delete this entry.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission de supprimer cette entrée.

en: The entry is already in the trash.
fr_CA: L'entrée est déjà dans la corbeille.

en: You cannot delete the entry; it is already in the trash.
fr_CA: Vous ne pouvez pas supprimer cette entrée; elle est déjà dans la Corbeille.

en: There was an error deleting the entry: %s
fr_CA: Une erreur s'est produite en supprimant l'entrée : %s

en: The entry was successfully moved to the trash.
fr_CA: L'entrée a été déplacée dans la corbeille avec succès.

en: The entry was successfully deleted.
fr_CA: L'entrée a été supprimée avec succès.

en: A link to edit the entry. Visible based on View settings.
fr_CA: Un lien pour modifier cette entrée. Visible d'après les paramètres de View.

en: Edit Link Text
fr_CA: Modifier le texte du lien

en: Open link in a new tab or window?
fr_CA: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet ou une nouvelle fenêtre ?

en: Limiting Edit Access
fr_CA: Limiter l'accès pour la modification

en: Change this setting if you don't want the user who created the entry to be able to edit this field.
fr_CA: Changez ce paramètre si vous ne voulez pas que l'utilisateur qui a créé l'entrée puisse modifier ce champ.

en: Make field editable to:
fr_CA: Rendre le champ modifiable pour :

en: Update
fr_CA: Mettre à jour

en: There was a problem with your submission.
fr_CA: Un problème s'est produit avec votre proposition.

en: Errors have been highlighted below.
fr_CA: Des erreurs on été surlignées ci-dessous.

en: Entry Updated. %sReturn to Entry%s
fr_CA: Entrée mise à jour. %sRetourner vers l'entrée%s

en: You don&rsquo;t have permission to edit this post.
fr_CA: Vous n'avez pas l'autorisation de modifier ce commentaire.

en: This field is not editable; the post no longer exists.
fr_CA: Ce champ n'est pas modifiable; le poste n'existe plus.

en: Maximum number of files reached
fr_CA: Le nombre maximal de fichiers a été atteint

en: The link to edit this entry is not valid; it may have expired.
fr_CA: Le lien pour modifier cette entrée n'est pas valide; il se peut qu'il ait déjà expiré.

en: You cannot edit the entry; it is in the trash.
fr_CA: Vous ne pouvez pas modifier cette entrée; elle est dans la corbeille.

en: You do not have permission to edit this field.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission pour modifier ce champ.

en: Would you like to permanently delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
fr_CA: Voulez-vous supprimer définitivement ce fichier ? "Annuler" pour arrêter cette action. "OK" pour supprimer

en: Ajax error while deleting field.
fr_CA: Erreur Ajax lors de la suppression du champ.

en: Entry Notes
fr_CA: Notes de l'entrée

en: Display, add, and delete notes for an entry.
fr_CA: Afficher, ajouter et supprimer des notes pour une entrée.

en: Note Settings
fr_CA: Paramètres de la note

en: Display notes?
fr_CA: Afficher les notes ?

en: Display notes to users who are not logged-in?
fr_CA: Afficher les notes aux utilisateurs qui ne sont pas connectés ?

en: Enable adding notes?
fr_CA: Activer l'ajout de notes ?

en: Allow emailing notes?
fr_CA: Permettre l'envoi de notes par email ?

en: Allow deleting notes?
fr_CA: Permettre la suppression de notes ?

en: Add Note
fr_CA: Ajouter une Note

en: Note added.
fr_CA: Note ajoutée.

en: Note Content
fr_CA: Contenu de la Note

en: Are you sure you want to delete the selected notes?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les notes sélectionnées ?

en: Notes for this entry
fr_CA: Notes pour cette entrée

en: Toggle all notes
fr_CA: Basculer toutes les notes

en: There are no notes.
fr_CA: Il n'existe pas de notes.

en: Processing&hellip;
fr_CA: Traitement&hellip;

en: Other email address
fr_CA: Autre adresse email

en: Email subject
fr_CA: Objet de l'email

en: New entry note
fr_CA: Note de la nouvelle entrée

en: This note was sent from {url}
fr_CA: Cette note a été envoyée depuis {url}

en: Also email this note to
fr_CA: Envoyer également cette note à

en: There was an error adding the note.
fr_CA: Une erreur s'est produite en ajoutant la note.

en: You don't have the ability to delete notes.
fr_CA: Vous n'avez pas la possibilité de supprimer les notes.

en: You don't have the ability to add notes.
fr_CA: Vous n'avez pas la possibilité d'ajouter des notes.

en: added on {date_created_formatted}
fr_CA: ajouté le {date_created_formatted}

en: The note is empty.
fr_CA: La note est vide.

en: Address
fr_CA: Adresse

en: Show Map Link:
fr_CA: Montrer le lien de la carte :

en: Display a "Map It" link below the address
fr_CA: Affiche un lien "placer sur la carte" en dessous de l'adresse

en: Approve Entries
fr_CA: Approuver les entrées

en: Approve and reject entries from the View.
fr_CA: Approuver et rejeter les entrées depuis la Vue.

en: Calculation
fr_CA: Calculs

en: This input has a label and a value. What should be displayed?
fr_CA: Cette entrée a une étiquette et une valeur. Que doit-il être affiché ?

en: A check mark, if the input is checked
fr_CA: Une coche, si l'entrée est vérifiée

en: Value of the input
fr_CA: Valeur de l'entrée

en: Label of the input
fr_CA: Étiquette de l'entrée

en: What should be displayed:
fr_CA: Ce qui devrait être affiché :

en: Details of the logged-in user who created the entry (if any).
fr_CA: Informations de l'utilisateur connecté qui a créé l'entrée (s'il y a une entrée).

en: Submitted by:
fr_CA: Proposé par :

en: Entry Creator: Display Name
fr_CA: Créateur de l'entrée : Afficher le nom

en: Entry Creator: Email
fr_CA: Créateur de l'entrée : Email

en: Entry Creator: Username
fr_CA: Créateur de l'entrée : Nom d'utilisateur

en: Entry Creator: User ID
fr_CA: Créateur de l'entrée : ID de l'utilisateur

en: Entry Creator: Roles
fr_CA: Créateur d'entrée : Roles

en: User Format
fr_CA: Format utilisateur

en: How should the User information be displayed?
fr_CA: Comment les informations de l'utilisateur doivent-elles être affichées ?

en: User ID # (Example: 426)
fr_CA: ID Utilisateur # (Exemple: 426)

en: Username (Example: "nostromo")
fr_CA: Nom d'utilisateur (Exemple: "nostromo")

en: Display Name (Example: "Ellen Ripley")
fr_CA: Afficher le Nom (Exemple: "Ellen Ripley")

en: Credit Card
fr_CA: Carte bancaire

en: Currency
fr_CA: Monnaie

en: Custom Content
fr_CA: Contenu personnalisé

en: Insert custom text or HTML.
fr_CA: Insérer un texte personnalisé ou de l'HTML.

en: Enter text or HTML. Also supports shortcodes. You can show or hide data using the %s shortcode (%slearn more%s).
fr_CA: Entrer du texte ou de l'HTML. Egalement compatible avec les shortcodes. Vous pouvez montrer ou cacher les données en utilisant le shortcode %s (%sen apprendre plus%s).

en: Automatically add paragraphs to content
fr_CA: Ajouter automatiquement des paragraphes au contenu

en: Wrap each block of text in an HTML paragraph tag (recommended for text).
fr_CA: Terminer chaque bloc de texte dans un tag HTML de paragraphe (conseillé pour du texte).

en: The date the entry was created.
fr_CA: La date à laquelle l'entrée a été créée.

en: Link the Email Address
fr_CA: Lier l'adresse email

en: Clicking the link will generate a new email.
fr_CA: Cliquer sur le lien générera un nouvel email.

en: Email Subject
fr_CA: Objet de l'email

en: Set the default email subject line.
fr_CA: Paramétrer la ligne d'objet de l'email par défaut.

en: Email Body
fr_CA: Corps de l'email

en: Set the default email content.
fr_CA: Paramétrer le contenu de l'email par défaut.

en: Encrypt Email Address
fr_CA: Chiffrer l'adresse email

en: Make it harder for spammers to get email addresses from your entries. Email addresses will not be visible with Javascript disabled.
fr_CA: Rendre plus difficile pour les spammeurs d'obtenir des adresses email depuis vos entrées. Les adresses email ne seront pas visibles lorsque Javascript est désactivé.

en: A dedicated link to the single entry with customizable text.
fr_CA: Un lien dédié à l'entrée unique avec un texte personnalisable.

en: Link Text:
fr_CA: Texte du lien :

en: File Upload
fr_CA: Téléchargement de fichier

en: Display as a Link:
fr_CA: Afficher en tant que lien :

en: Display the uploaded files as links, rather than embedded content.
fr_CA: Afficher les fichiers chargés en tant que liens plutôt qu'en tant que contenu intégré.

en: Quiz Score
fr_CA: Résultat du questionnaire

en: Show Max Score?
fr_CA: Montrer le score maximal ?

en: Display score as the a fraction: "[score]/[max score]". If unchecked, will display score.
fr_CA: Afficher le score sous forme de fraction : "[score]/[max score]".  Si ce n'est pas coché, le score sera affiché.

en: Hidden
fr_CA: Caché

en: Entry ID
fr_CA: ID de l'entrée

en: The unique ID of the entry.
fr_CA: L'ID unique de l'entrée.

en: User IP
fr_CA: IP de l'utilisateur

en: The IP Address of the user who created the entry.
fr_CA: L'adresse IP de l'utilisateur qui a créé l'entrée.

en: Approval Status
fr_CA: État de l'autorisation

en: Display the entry's current approval status.
fr_CA: Afficher l'état actuel de l'autorisation de l'entrée.

en: Approval:
fr_CA: Autorisation :

en: Approved Label
fr_CA: Étiquette approuvée

en: If the entry is approved, display this value
fr_CA: Si l'entrée est approuvée, afficher cette valeur

en: Disapproved Label
fr_CA: Étiquette désapprouvée

en: If the entry is not approved, display this value
fr_CA: Si l'entrée n'est pas approuvée, afficher cette valeur

en: Unapproved Label
fr_CA: Étiquette non approuvée

en: If the entry has not yet been approved or disapproved, display this value
fr_CA: Si l'entrée n'a pas encore été approuvée ou désapprouvée, afficher cette valeur

en: Is Fulfilled
fr_CA: Est remplie

en: Not Fulfilled
fr_CA: Non rempli

en: Fulfilled
fr_CA: Rempli

en: List
fr_CA: Liste

en: Multi Select
fr_CA: Sélection multiple

en: Name
fr_CA: Nom

en: Number
fr_CA: Nombre

en: Format number?
fr_CA: Format du nombre ?

en: Display numbers with thousands separators.
fr_CA: Afficher les nombres avec les séparateurs de milliers.

en: Decimals
fr_CA: Décimales

en: Precision of the number of decimal places. Leave blank to use existing precision.
fr_CA: Précision du nombre de décimales. Laisser vide pour utiliser la précision existante.

en: Other Entries
fr_CA: Autres entrées

en: Display other entries created by the entry creator.
fr_CA: Afficher les autres entrées créées par le créateur de l'entrée.

en: Entry link text (required)
fr_CA: Texte du lien d'entrée (requis)

en: Entry #{entry_id}
fr_CA: Entrée #{entry_id}

en: Text or HTML to display after the link (optional)
fr_CA: Texte ou HTML a afficher après le lien (optionnel)

en: This content will be displayed below each entry link.
fr_CA: Le contenu sera affiché en dessous de chaque lien d'entrée.

en: Entries to Display
fr_CA: Entrées à afficher

en: What is the maximum number of entries that should be shown?
fr_CA: Quel est le nombre maximal d'entrées qui doivent être montrées ?

en: Hide if no entries
fr_CA: Cacher si aucune entrée

en: Don't display this field if the entry creator has no other entries
fr_CA: Ne pas afficher ce champ si le créateur de l'entrée n'a pas d'autre entrée.

en: No Entries Text
fr_CA: Pas de saisie de texte

en: The text that is shown if the entry creator has no other entries (and "Hide if no entries" is disabled).
fr_CA: Ce texte est montré si le créateur de l'entrée n'a pas d'autre entrée (et "Cacher si aucune entrée" est désactivée).

en: This user has no other entries.
fr_CA: Cet utilisateur n'a pas d'autre entrée.

en: Password
fr_CA: Mot de passe

en: Payment Amount
fr_CA: Montant du paiement

en: Payment Date
fr_CA: Date du paiement

en: The date the payment was received.
fr_CA: La date du paiement a été reçue.

en: Payment Method
fr_CA: Méthode de paiement

en: The way the entry was paid for (ie "Credit Card", "PayPal", etc.)
fr_CA: La manière avec laquelle l'entrée à été payée (par ex : "Carte bancaire", "PayPal", etc.)

en: Payment Status
fr_CA: Etat du paiement

en: The current payment status of the entry (ie "Processing", "Failed", "Cancelled", "Approved").
fr_CA: L'état actuel du paiement de l'entrée (par ex "En traitement", "A échoué", "Annulé", "Approuvé").

en: Phone
fr_CA: Téléphone

en: Make Phone Number Clickable
fr_CA: Rendre le numéro de téléphone cliquable

en: Allow dialing a number by clicking it?
fr_CA: Permettre de composer un numéro en cliquant dessus ?

en: Post Category
fr_CA: Afficher une catégorie

en: Post Content
fr_CA: Afficher un contenu

en: Post Custom Field
fr_CA: Afficher un champ personnalisé

en: Post Excerpt
fr_CA: Afficher un extrait

en: Post Image
fr_CA: Afficher une image

en: Post Tags
fr_CA: Poster des mots-clés

en: Post Title
fr_CA: Afficher un titre

en: Quiz
fr_CA: Questionnaire

en: Show Answer Explanation?
fr_CA: Montrer l'explication de la réponse ?

en: If the field has an answer explanation, show it?
fr_CA: Si le champ à une explication de réponse, la montrer ?

en: Radio Buttons
fr_CA: Boutons radio

en: Source URL
fr_CA: Source de l'URL

en: The URL of the page where the form was submitted.
fr_CA: L'URL de la page d'où le formulaire a été soumis.

en: Link to URL:
fr_CA: Lien vers l'URL :

en: Display as a link to the Source URL
fr_CA: Afficher en tant que lien vers la source URL

en: Customize the link text. If empty, the link text will be the URL.
fr_CA: Personnaliser le texte du lien. S'il est vide, le texte du lien sera l'URL.

en: Single Line Text
fr_CA: Une seule ligne de texte

en: Paragraph Text
fr_CA: Paragraphe de texte

en: Maximum words shown
fr_CA: Nombre maximal de mots montrés

en: Enter the number of words to be shown. If specified it truncates the text. Leave it blank if you want to show the full text.
fr_CA: Entrez le nombre de mots à montrer. Si spécifié il tronque le texte. Laissez le vide si vous souhaitez montrer le texte en entier.

en: Convert text URLs to HTML links
fr_CA: Convertir les URL du texte en liens HTML

en: Converts URI, www, FTP, and email addresses in HTML links
fr_CA: Convertit les URI, www, FTP et les adresses email en liens HTML

en: Time
fr_CA: Temps

en: Transaction ID
fr_CA: ID de la transaction

en: Transaction Type
fr_CA: Type de transaction

en: The type of the order: one-time payment or subscription
fr_CA: Le type de commande : paiement en une fois ou abonnement

en: One-Time Payment
fr_CA: Paiement en une fois

en: Subscription
fr_CA: Abonnement

en: Website
fr_CA: Site web

en: Define custom link text. Leave blank to display the URL
fr_CA: Définir le texte du lien personnalisé. Laisser vide pour afficher l'URL

en: Shorten Link Display
fr_CA: Raccourcir l'affichage de liens

en: Only show the domain for a URL instead of the whole link.
fr_CA: Montrer seulement le domaine pour une URL au lieu du lien complet.

en: Don&rsquo;t show the full URL, only show the domain.
fr_CA: Ne pas montrer l'URL complète, seulement montrer le domaine.

en: Workflow Status
fr_CA: État du flux de travail

en: Workflow Step
fr_CA: Étape du flux de travail

en: Workflow Complete
fr_CA: Flux de travail terminé

en: Link to the post
fr_CA: Lien vers la publication

en: Link to the post created by the entry.
fr_CA: Lien vers la publication créée par l'entrée.

en: Link to the category or tag
fr_CA: Lien vers la catégorie ou le tag

en: Link to the current category or tag. "Link to single entry" must be unchecked.
fr_CA: Lien vers la catégorie ou le tag actuel. "Le lien vers une seule entrée" doit être non coché.

en: Use the live post data
fr_CA: Utiliser les données en direct de la publication

en: Instead of using the entry data, instead use the current post data.
fr_CA: Au lieu d'utiliser les données de l'entrée, utiliser les données actuelles de la publication.

en: Override Date Format
fr_CA: Écraser le format de date

en: Define how the date is displayed (using %sthe PHP date format%s)
fr_CA: Définissez la façon dont la date est affichée (en utilisant les %s formats de date PHP%s)

en: Quiz Score Total
fr_CA: Score final du questionnaire

en: Displays the number of correct Quiz answers the user submitted.
fr_CA: Affiche le nombre de bonnes réponses du questionnaire que l'utilisateur à soumis.

en: Quiz Percentage Grade
fr_CA: Pourcentage de la note du questionnaire

en: Displays the percentage of correct Quiz answers the user submitted.
fr_CA: Affiche le pourcentage de bonnes réponses du questionnaire que l'utilisateur à soumis.

note: translators: This is a field type used by the Gravity Forms Quiz Addon. "A" is 100-90, "B" is 89-80, "C" is 79-70, etc.
en: Quiz Letter Grade
fr_CA: Note du questionnaire

en: Displays the Grade the user achieved based on Letter Grading configured in the Quiz Settings.
fr_CA: Affiche la Note que l'utilisateur à reçu selon les paramètres du questionnaire.

en: Quiz Pass/Fail
fr_CA: Questionnaire réussi/raté

en: Displays either Passed or Failed based on the Pass/Fail settings configured in the Quiz Settings.
fr_CA: Affiche la réussite ou l'échec en fonction des paramètres Réussi/Raté configurés dans les paramètres du questionnaire.

en: Business Data
fr_CA: Données de la société

en: Display business information in a table.
fr_CA: Afficher les données de la société dans un tableau.

en: Business Listings
fr_CA: Listes des sociétés

en: Display business profiles.
fr_CA: Affiche les profils des sociétés.

en: Edit Table
fr_CA: Modifier le tableau

en: Display items in a table view.
fr_CA: Afficher les éléments dans une vue de tableau.

en: Visible Edit Fields
fr_CA: Champs de modification visibles

en: Display items in a listing view.
fr_CA: Afficher les éléments dans une vue de liste.

en: Link to single entry
fr_CA: Lien vers l'entrée unique

en: Listing Title
fr_CA: Titre de la liste

en: Subheading
fr_CA: Sous-titre

en: Data placed here will be bold.
fr_CA: Les données placées ici seront en gras.

en: Leave empty to remove.
fr_CA: Laisser vide pour supprimer.

en: Other Fields
fr_CA: Autres champs

en: Below the subheading, a good place for description and other data.
fr_CA: Sous le sous-titre, une bonne place pour la description et d'autres données.

en: Footer Left
fr_CA: Pied-de-page gauche

en: Footer Right
fr_CA: Pied-de-page droit

en: Visible Table Columns
fr_CA: Colonnes visibles du tableau

en: Each field will be displayed as a column in the table.
fr_CA: Chaque champ sera affiché en tant que colonne de tableau.

en: Event Listings
fr_CA: Listes des événements

en: Present a list of your events.
fr_CA: Affiche une liste de vos événements.

en: Issue Tracker
fr_CA: Suivi des problèmes

en: Manage issues and their statuses.
fr_CA: Gérer les problèmes et leurs états.

en: Job Board
fr_CA: Liste des offres d'emplois

en: Post available jobs in a simple job board.
fr_CA: Poster les emplois disponibles dans un tableau d'offres d'emploi.

en: People Profiles
fr_CA: Profils des personnes

en: List people with individual profiles.
fr_CA: Lister les personnes avec des profils individuels.

en: Resume Board
fr_CA: Liste des CV

en: Allow job-seekers to post their resumes.
fr_CA: Permettre aux candidats de poster leur CV.

en: Staff Profiles
fr_CA: Profils de l'équipe

en: List members of your team.
fr_CA: Lister les membres de votre équipe.

en: Website Showcase
fr_CA: Démonstration de site

en: Feature submitted websites with screenshots.
fr_CA: Afficher les sites proposés avec captures d'écran.

en: Insert custom text or HTML as a widget
fr_CA: Insérer du texte personnalisé ou du HTML en tant que widget

en: Enter text or HTML. Also supports shortcodes.
fr_CA: Entrer du texte ou du HTML. Egalement compatible avec des shortcodes.

en: Links to multiple pages of results.
fr_CA: Liens vers plusieurs pages de résultats.

en: Show each page number
fr_CA: Afficher le numéro de chaque page

en: Show every page number instead of summary (eg: 1 2 3 ... 8 »)
fr_CA: Afficher tous les numéros de page au lieu de la version raccourcie (ex: 1 2 3 ... 8 »)

en: Summary of the number of visible entries out of the total results.
fr_CA: Récapitulatif du nombre d'entrées visibles par rapport aux résultats globaux.

en: Displaying %1$s - %2$s of %3$s
fr_CA: Affiche %1$s - %2$s de %3$s

en: Displays the results of Poll Fields that exist in the form.
fr_CA: Affiche les résultats des Poll Fields qui existent dans le formulaire.

en: Display Percentages
fr_CA: Afficher les pourcentages

en: Display results percentages as part of results? Supported values are: true, false. Defaults to "true".
fr_CA: Afficher les pourcentages des résultats dans le cadre des résultats ? Les valeurs supportées sont : vrai, faux. Par défaut "vrai" est affiché.

en: Display Counts
fr_CA: Afficher les chiffres

en: Display number of times each choice has been selected when displaying results? Supported values are: true, false. Defaults to "true".
fr_CA: Affiche le nombre de fois où chaque choix a été sélectionné lorsque les résultats sont affichés ? les valeurs supportées sont : vrai, faux. Par défaut, "vrai".

en: The Polls Add-On currently supports 4 built in styles: red, green, orange, blue. Defaults to "green".
fr_CA: L'extension Polls supporte actuellement 4 types de styles ; rouge, vert, orange, bleu. Par défaut, "vert".

en: Green
fr_CA: Vert

en: Blue
fr_CA: Bleu

en: Red
fr_CA: Rouge

en: Poll Results
fr_CA: Résultats du sondage

en: Search form for searching entries.
fr_CA: Formulaire de recherche pour chercher les entrées.

en: Search Layout
fr_CA: Mise en page de la recherche

en: Show Clear button
fr_CA: Montrer le bouton Effacer

en: Search Mode
fr_CA: Mode recherche

en: Should search results match all search fields, or any?
fr_CA: Est-ce que les résultats des recherches doivent faire correspondre tous les champs de recherche ou seulement certains ?

en: Match Any Fields
fr_CA: Faire correspondre n'importe quel champ

en: Match All Fields
fr_CA: Faire correspondre tous les champs

en: Text
fr_CA: Texte

en: Select (multiple values)
fr_CA: Sélectionner (plusieurs valeurs)

en: Links
fr_CA: Liens

en: Date range
fr_CA: Intervalle de dates

en: No search fields configured yet.
fr_CA: Aucun champ de recherche n'a encore été configuré.

en: Label
fr_CA: Étiquette

en: Input Type
fr_CA: Type d'entrée

en: There was an error loading searchable fields. Save the View or refresh the page to fix this issue.
fr_CA: Une erreur s'est produite en chargeant les champs consultables. Enregistrez la Vue ou rafraîchissez la page pour réparer ce problème.

en: Search Everything
fr_CA: Tout rechercher

en: Entry Date
fr_CA: Date de l'entrée

en: Entry Creator
fr_CA: Créateur d'entrée

en: Search Entries:
fr_CA: Rechercher des entrées :

en: Filter by date:
fr_CA: Filtrer par date :

en: Entry ID:
fr_CA: ID de l'entrée :

en: Clear
fr_CA: Effacer

en: Show a different month
fr_CA: Montrer un mois différent

en: Start date
fr_CA: Date de début

en: End date
fr_CA: Date de fin

en: Show only:
fr_CA: Montrer seulement :

en: Search
fr_CA: Rechercher

en: GravityView Recent Entries
fr_CA: Entrées récentes de GravityView

en: Display the most recent entries for a View
fr_CA: Affiche la plupart des entrées les plus récentes pour un Vue

en: Recent Entries
fr_CA: Entrées récentes

en: Title:
fr_CA: Titre :

en: Please select a View to search.
fr_CA: Veuillez sélectionner une Vue à rechercher.

en: &mdash; Select a View as Entries Source &mdash;
fr_CA: &mdash; Sélectionner une Vue en tant que source des entrées &mdash;

en: If Embedded, Page ID:
fr_CA: Si intégrée, ID de la page :

en: To have a search performed on an embedded View, enter the ID of the post or page where the View is embedded.
fr_CA: Pour avoir une recherche effectuée sur une Vue intégrée, entrez l'ID de la publication ou de la page où la Vue a été Intégrée.

en: Number of entries to show:
fr_CA: Nombre d'entrées à montrer :

en: A search form for a specific GravityView.
fr_CA: Un formulaire de recherche pour un GravityView spécifique.

en: GravityView Search
fr_CA: Recherche GravityView

en: This widget is not configurable from this screen. Please configure it on the %sWidgets page%s.
fr_CA: Ce widget n'est pas configurable depuis cette écran. Veuillez le configurer sur la %spage des widgets%s.

en: View:
fr_CA: Vue :

en: &mdash; Select a View &mdash;
fr_CA: &mdash; Sélectionner une vue &mdash;

en: Searchable fields:
fr_CA: Champs consultables :

en: Search Fields
fr_CA: Champs de recherche

en: Letter
fr_CA: Lettre

en: Pass/Fail
fr_CA: Réussir/Rater

[ctx: 1: Customer name; 2: Customer email]
en: Licensed to: %1$s (%2$s)
fr_CA: Autorisé à : %1$s (%2$s)

[ctx: 1: GravityView upgrade name, 2: Cost of upgrade]
en: Upgrade to %1$s for %2$s
fr_CA: Améliorer vers %1$s pour %2$s

[ctx: Displayed when a View is not configured. %s is replaced by the tab label]
en: The %s layout has not been configured.
fr_CA: La %s mise en page n'a pas été configurée.

[ctx: A scale from 0 (bad) to 10 (good)]
en: %s ("Not at all likely") to %s ("Extremely likely")
fr_CA: %s ("Pas du tout probable") à %s ("Extrêmement probable")

[ctx: Setting: Show or Hide]
en: Show
fr_CA: Montrer

[ctx: Setting: Show or Hide]
en: Hide
fr_CA: Cacher

[ctx: Setting: On or off]
en: On
fr_CA: Activé

[ctx: Setting: On or off]
en: Off
fr_CA: Désactivé

[ctx: Button to update an entry the user is editing]
en: Update
fr_CA: Mettre à jour

[ctx: Shown when the user decides not to edit an entry]
en: Cancel
fr_CA: Annuler

[ctx: Post Type General Name]
en: Views
fr_CA: Vues

[ctx: Post Type Singular Name]
en: View
fr_CA: Vue

[ctx: Menu name]
en: Views
fr_CA: Vues

[ctx: View Item]
en: View
fr_CA: Vue

[ctx: Label in field picker for empty label]
en: Field #%s (No Label)
fr_CA: Champ #%s (Pas d'étiquette)

[ctx: a support form search has returned empty for the following word]
en: No results found for
fr_CA: Aucun résultat trouvé pour

[ctx: Error shown when submitting support request and there is no subject provided]
en: Please enter a subject
fr_CA: Veuillez entrer un objet

[ctx: Error shown when submitting support request and there is no message provided]
en: Please enter a message
fr_CA: Veuillez entrer un message

[ctx: Denotes the name under which certain field settings are grouped]
en: Label
fr_CA: Étiquette

[ctx: Denotes the name under which certain field settings are grouped]
en: Default
fr_CA: Défaut

[ctx: Column title that shows what template is being used for Views]
en: Template
fr_CA: Modèle

[ctx: Debugging output data is empty.]
en: Empty
fr_CA: Vide

[ctx: Clear all data from the form]
en: Clear
fr_CA: Effacer

[ctx: Reset the search form to the state that existed on page load]
en: Reset
fr_CA: Réinitialiser

[ctx: Edit View with the ID of %d]
en: Edit View #%d
fr_CA: Modifier la Vue #%d

[ctx: First parameter: Success or error of the action. Second: User ID number]
en: %s: Assigned User ID #%d as the entry creator.
fr_CA: %s : ID utilisateur assigné #%d en tant que créateur de l'entrée.

[ctx: To show that the entry was unassigned from an actual user to no user.]
en: No User
fr_CA: Aucun utilisateur

[ctx: No user assigned to the entry]
en: No User
fr_CA: Aucun utilisateur

[ctx: all dropdown items]
en: All
fr_CA: Tous

[ctx: no dropdown items]
en: None
fr_CA: Aucun

[ctx: User capability]
en: Entry Creator
fr_CA: Créateur d'entrée

[ctx: Link shown when invalid Edit Entry link is clicked]
en: Go back.
fr_CA: Retourner en arrière.

[ctx: %s is opening and closing HTML link]
en: Only users with specific capabilities will be able to view, add and delete notes. %sRead more%s.
fr_CA: Seulement les utilisateurs aux fonctions spécifiques pourront voir, ajouter et supprimer des notes. %sLire plus%s.

[ctx: Example email address used as a placeholder]
en: you@example.com
fr_CA: vous@example.com

[ctx: Message to display when submitting a note without content.]
en: Note cannot be blank.
fr_CA: La note ne peut pas être vide.

[ctx: Gravity Flow Workflow Step Status]
en: Status: %s
fr_CA: État : %s

[ctx: The string placeholders are for emphasis HTML]
en: Note: this will display poll results for %sall form entries%s, not only the entries displayed in the View.
fr_CA: Note : ceci affichera les résultats du sondage pour %stoutes les entrées du formulaire, pas seulement les entrées affichées dans la Vue.

[ctx: Close calendar]
en: Close
fr_CA: Fermer

[ctx: Previous month in calendar]
en: Prev
fr_CA: Précédement

[ctx: Next month in calendar]
en: Next
fr_CA: Suivant

[ctx: Today in calendar]
en: Today
fr_CA: Aujourd'hui

[ctx: Week in calendar]
en: Week
fr_CA: Semaine

[ctx: %s is the current Quiz field type ("Letter" or "Pass/Fail")]
en: %s grading is disabled for this form. %sChange the setting%s
fr_CA: Le système de notation %s est désactivé pour ce formulaire. %sModifier les réglages%s

[ctx: Post Image field title heading]
en: Title:
fr_CA: Titre :

[ctx: Post Image field caption heading]
en: Caption:
fr_CA: Légende :

[ctx: Post Image field description heading]
en: Description:
fr_CA: Description :
